Dowiedz się jak utrzymać prawidłową masę ciała w okresie menopauzy. To możliwe.
Kobiety w okresie menopauzy często skarżą się na niekontrolowany wzrost masy ciała. Jak wynika z doniesień naukowych, okres klimakterium bardzo często wiąże się z systematycznym wzrostem masy ciała, który traktowany jest jako nieuchronny proces. Często dochodzi zmiany kształtu sylwetki – obwód talii się zwiększa, skóra staje się mniej napięta i jędrna. Dlaczego w okresie menopauzy łatwiej jest przytyć?
Menopauza – dlaczego sprzyja odkładaniu kilogramów?
Wzrost masy ciała w okresie menopauzalnym rozpoznaje się u kobiet na całym świecie. Również wśród polskiej populacji dochodzi do nadmiernego przybierania na wadze wraz z wiekiem. Badania przeprowadzone na 10 00 kobietach pomiędzy 25, a 95 rokiem życia wskazują na istotny przyrost masy ciała wraz z ich wiekiem. W badaniu ocenione zostały parametry takie jak wskaźnik masy ciała (BMI), stosunek obwodu talii do bioder (WHR) oraz stosunek obwodu talii do wysokości (W/htR). Największe różnice statystyczne odnotowano pomiędzy kobietami, które miesiączkowały, a kobietami w okresie postmenopauzalnym. Szacuję się, że po wystąpieniu ostatniej miesiączki , liczba Polek z otyłością wzrasta ponad dwukrotnie. Zjawisko to zostało zdefiniowane jako menopauzalny zespół metaboliczny, który objawia się występowaniem insulinooporności, nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią. To zjawisko ulega pogłębieniu także w wyniku ograniczenia aktywności fizycznej wraz z wiekiem.
Gdzie najczęściej odkłada się tkanka tłuszczowa?
Rozwijająca się w trakcie menopauzy otyłość charakteryzuje się odkładaniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej, a mniejszym procentem tkanki tłuszczowej w okolicy pośladkowo-udowej, w porównaniu do kobiet, które nie weszły jeszcze w okres klimakterium. Powoduje to zaburzenie proporcji sylwetki – talia zanika, a obwód pasa staje się powiększony. Nie jest to jednak tylko defekt kosmetyczny, a także zdrowotny. Otyłość trzewna może prowadzić do rozwoju szeregu chorób, takich jak cukrzyca typu 2 , miażdżyca, zawał itd.
Dlaczego podczas menopauzy łatwo jest przytyć?
Za jeden z najważniejszych czynników, który bez wątpienia ma wpływ na przyrost masy ciała w trakcie menopauzy uznaje się zmiany hormonalne. Hormony to substancje, które wywołują kaskadowe reakcje w naszym organizmie, a ich prawidłowy poziom jest istotnie ważny dla zachowania homeostazy. W okresie menopauzy dochodzi do stopniowego zmniejszania się wydzielania hormonów żeńskich, takich jak estrogeny i progesteron. Estrogeny mają zdolność do regulacji metabolizmu lipidów i glukozy, a ich znaczny spadek może prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo wraz z wiekiem tempo metabolizmu powoli spada. Szacuje się, że w ciągu każdej dekady o około 2%, co w połączeniu z obniżeniem masy mięśniowe może realnie wpłynąć na zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej.
Niektóre publikacje wskazują, że w okresie przekwitania może dochodzić do zaburzeń regulacji mechanizmów sterowanych przed podwzgórze, które kontrolują ilość spożywanych pokarmów. W konsekwencji może to doprowadzić do większego przyjmowania produktów bogatych w tłuszcz i cukry proste. Towarzyszące kobietom w okresie klimakterium pogorszenie nastroju i rozdrażnienie również przyczynia się do częstszego sięgania po wysokokaloryczne przekąski, które chwilowo mają służyć jako „poprawiacze nastoju”. Zwiększa to ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości oraz jednocześnie wpływa na pogłębienie nieprzyjemnych objawów. Jak wyjść z błędnego koła?
Wybierz aktywność fizyczną, którą będziesz w stanie utrzymać i przyniesie Ci przyjemność
Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji. Ma ona wiele korzyści, które wpływają na zachowanie mięśni (których liczba wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu), utrzymanie prawidłowej masy ciała i poprawę metabolizmu. Aktywność fizyczna może pomóc w tym okresie w:
1. Utrzymaniu masy mięśniowej: Podczas menopauzy, kobiety są bardziej narażone na utratę masy mięśniowej. Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza trening siłowy, pomaga w utrzymaniu i wzmacnianiu mięśni. Silne mięśnie nie tylko pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej, ale również przyspieszają tempo przemiany materii.
2. Spalanie kalorii: Aktywność fizyczna, szczególnie trening aerobowy, pomaga w spalaniu kalorii. Ćwiczenia takie jak jogging, pływanie, jazda na rowerze pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej i przyspieszają metabolizm. Intensywna aktywność aerobowa może pomóc w spaleniu nadmiaru kalorii i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
3. Poprawa metabolizmu: Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na metabolizm. Ćwiczenia zwiększają tempo przemiany materii, co oznacza, że organizm spala więcej kalorii nawet w spoczynku. Poprawiony metabolizm pozwala utrzymać równowagę energetyczną i uniknąć nadmiernego przybierania na wadze.
4. Kontrola apetytu: Aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ na regulację apetytu. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu uczucia sytości i kontrolowaniu podjadania. Dodatkowo, aktywność fizyczna może pomóc w redukcji stresu, który często jest związany z objadaniem się lub spożywaniem kalorycznych przekąsek.
5. Poprawa samopoczucia i jakości snu: Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, hormony szczęścia, które mogą poprawić samopoczucie i redukować objawy menopauzy, takie jak wahania nastroju i depresja. Regularna aktywność fizyczna może również pomóc w poprawie jakości snu, co ma znaczenie dla utrzymania zdrowej masy ciała i metabolizmu.
Zadbaj o zdrowsze wybory żywieniowe i wprowadź do swojej diety fitoestrogeny
Staraj się zadbać o regularne i dobrze bilansowane posiłki, które będą dostarczały pełnoziarnistych produktów zbożowych, pełnowartościowego białka, a także będą bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety w okresie menopauzy? Sprawdź ostatni artykuł „Dieta w menopauzie – jakie produkty warto wybierać, a jakie omijać?”
Liczne badania kliniczne potwierdzają także korzyści z wprowadzenia do swojej diety fitoestrogenów. Wpływają one na złagodzenie nieprzyjemnych objawów klimakterium. W preparacie EstroBalans znajdziesz standaryzowane ekstrakty bogate w fitoestrogeny, a także ashwaghande, shatavari , niepokalanka i błonnik akacjowy. Wykazują one wpływ na poprawę samopoczucia oraz wzrost energii i witalności, zwiększają sprawność intelektualną, a także stymulują wzrost korzystnej mikrobioty.
Informacje podane na tej stronie służą wyłącznie celom edukacyjno-informacyjnym i nie powinny być użyte do diagnozowania lub leczenia jakiejkolwiek choroby czy schorzenia. W przypadku konieczności diagnozy lub leczenia należy skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia:
Polotsky H.N., Polotsky A.J. Metabolic implications of menopause. Sem Rep Med 2010; 28 (5): 426–434.
World Health Organization. Obesity and overweight. Fact sheet N° 311, February 2018. Available from: //www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/
Schmidt S., Monk J.M., Robinson L.E. i wsp. The integrative role of leptin, oestrogen and the insulin family in obesity-associated breast cancer: potential effects of exercise. Obes Rev. 2015; 16 (6): 473–87.